Picos – informacje

Od ponad 25 lat działamy w rejonie Picos de Europa w górach Kantabryjskich w północnej Hiszpanii. Informacje o tegorocznej wyprawie znajdziesz tutaj.

Historia eksploracji (stan na 2016 rok)
Lista czlonkow wypraw (stan na 2016 rok)
Lista odkrytych jaskiń (stan na 2016 rok)

PICOS 2016 - Mapa rejonu

Speleo słownik polsko – hiszpański


Baza wyprawy Picos de Europa

Picos de Europa to najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich, z północy zamykających Półwysep Iberyjski. Fakt, że góry te położone są pomiędzy główną granią Gór Kantabryjskich a brzegiem oceanu, powoduje, że w Picos ma się do czynienia ze znacznymi deniwelacjami terenu. Picos de Europa łącznie zajmuje powierzchnię około 700km². Administracyjnie podlegają trzem prowincjom: Asturii, Kantabrii oraz Leon. O atrakcyjności tych gór świadczy fakt, że już w 1918 roku został utworzony w znacznej części masywu zachodniego Park Narodowy. Aktualnie obszar parku został powiększony i obejmuje wszystkie trzy masywy: zachodni (El Cornion), centralny (Los Urrieles) i wschodni (La Andara).

3

Potężne masywy wapiennych skał wynurzające się z Oceanu Atlantyckiego od lat przyciągały uwagę turystów, wspinaczy, speleologów i naukowców z różnych dziedzin. Przyciągnęły również uwagę polskich speleologów, którym w 1978 roku został przydzielony do eksploracji rozległy rejon w asturyjskiej części masywu zachodniego Picos de Europa. Od roku 1991 regularną działalność w tym rejonie prowadzą wyprawy organizowane przez Speleoclub Wrocław.

4

Przez wszystkie lata  działalności Speleoclubu Wrocław w Picos de Europa w wyprawach wzięło udział ponad 200 osób. Głównie byli to członkowie Speleoclubu Wrocław, ale również speleolodzy z innych polskich klubów oraz z hiszpańskiego klubu Sección de Exploraciones Subterráneas de Centro Excursionista de Valencia.
2a

Rok w rok, od ponad dwudziestu pięciu lat, poświęcamy miesiąc swego życia, by jeszcze raz doznać niesamowitego uczucia znanego tylko odkrywcom. Przywileju stąpania po miejscach nietkniętych ludzką stopą. Dziesiątki kilometrów odkrytych korytarzy, studni, kominów, sal. Tysiące godzin spędzonych we wnętrzu ziemi – to nasz wkład w poznanie „podszewki” Parku Narodowego Picos de Europa.

Nasze osiągnięcia

Nasze wyprawy i ich osiągnięcia spotykają się z uznaniem. Wielokrotnie byliśmy nagradzani m.in. za lata:
– 1996, nagroda Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „za wybitne osiągnięcia sportowe”
– 1998-1999, wyróżnienie „KOLOSY” za dokonanie roku w kategorii eksploracja jaskiń
– 2010, wyróżnienie „KOLOSY” za dokonanie roku w kategorii eksploracja jaskiń
– 2012, nagroda imienia Waldka Muchy za najciekawsze osiągnięcie eksploracyjne

Z uznaniem spotykają się również filmy, które przywozimy z wypraw. Nasz film „Picos de Europa – do wnętrza góry” otrzymał nagrodę publiczności na przeglądzie działalności jaskiniowej Speleokonfrontacje 2013. Był on też prezentowany na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju, a także w czasie prelekcji organizowanych przez nasz klub między innymi w ramach cyklu „Spotkania z Górami” we Wrocławiu.