Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania:
- Kto organizuje kurs taternictwa jaskiniowego?
Kursy prowadzą kluby zrzeszone w Polskim Związku Alpinizmu. Speleoclub Wrocław jest zrzeszony w PZA i zajmuje się m.in. organizacją kursów taternictwa jaskiniowego od początku lat 90. Ponadto w środowisku grotołazów jesteśmy znani m. in. z organizacji wypraw eksploracyjnych w hiszpańskie góry Picos de Europa. - Co muszę umieć przed kursem?
W kursie może wziąć udział praktycznie każdy. Co to znaczy? Musisz być w miarę sprawny fizycznie, aby iść w góry i wejść do jaskini. Bez żadnych wygórowanych oczekiwań. Musisz umieć działać w grupie i współpracować z innymi. Jaskinie to zajęcie dla zespołów. Na kursie uczymy wszystkiego od totalnych podstaw (także wspinaczki). Więc nie wymagamy doświadczenia. - Czy da się pogodzić kurs z pracą zawodową?
Trafiają do nas bardzo różni ludzie, z różnych środowisk i w różnym wieku. Jednak miniony kurs, jak i poprzednie, to w większości osoby pracujące, więc da się to pogodzić. Zajęcia praktyczne odbywają się głównie w weekendy. Z kolei wykłady prowadzone będą od 18:30 w okolicy pl. Grunwaldzkiego. - Jakie są etapy kursu i jaka jest ich cena?
Kurs składa się z 2 etapów:
– Etap I – tzw. część szkoleniowa
– Etap II - tzw. część tatrzańska
Cena kursu – którą podamy wkrótce – zawiera wynagrodzenie dla instruktorów na wszystkie wyjazdy jaskiniowe, skałkowe, zimowe i wspinaczkowe oraz egzaminy.
Nie obejmuje noclegów, dojazdu i wyżywienia. Przygotuj się na wiele wyjazdów, przygód i mocnych, górskich wrażeń. - Jaki sprzęt muszę mieć, żeby uczestniczyć w kursie?
Podstawowym sprzętem, który powinien mieć każdy kursant jest:
– Atestowana uprząż jaskiniowa
– Łącznik typu delta lub demirond, stalowy bądź aluminiowy
– Kalosze
– Ubiór zewnętrzny- najlepiej kombinezon jaskiniowy, jednak na początek wystarczy kombinezon roboczy ze sklepu BHP, second handu lub po prostu stare ciuchy
– Latarka czołowa
– Kask alpinistyczny – klub posiada kilkanaście kasków dostępnych dla kursantów do wypożyczenia
Cały pozostały sprzęt potrzebny do zajęć zapewnia klub. - Jakich formalności muszę dokonać, aby wziąć udział w kursie?
– Zapisać się poprzez wypełnienie formularza zapisów (dostępny zawsze przed rozpoczęciem kursu) lub zgłoszenie e-mailowe
– Zapłacić przynajmniej I ratę
– Wykupić ubezpieczenie obejmujące sporty ekstremalne
– Zrobić sportowe badania lekarskie (i uzyskać książeczkę zdrowia sportowca) - Czy muszę zapisywać się na cały kurs?
Jeśli nie znasz swoich możliwości lub nie znasz jeszcze jaskiń proponujemy Ci dwie możliwości.
Po pierwsze zapraszamy do udziału w pierwszym wyjeździe “Pierwsza Dziura” (marzec), podczas którego można wejść do jaskiń poziomych i poznać świat grotołazów. W ten sposób możesz zobaczyć czy zwiedzanie świata od spodu jest dla Ciebie.
Po drugie możesz wziąć udział tylko w pierwszym etapie szkoleniowym, który nie zobowiązuje do realizacji drugiej części tatrzańskiej. Jeśli interesuje Cię poznanie technik linowych i wspinaczkowych bez wymagających wyjazdów w Tatry, to udział w części szkoleniowej jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
Uwaga! Do uzyskania Karty Taternika konieczne jest ukończenie dwóch etapów. - Co zrobić, jeśli nie mogę pojawić się na pierwszym spotkaniu organizacyjno-informacyjnym?
Skontaktuj się z kierownikiem kursu poprzez email: kurs@scw.wroc.pl. Indywidualnie uzyskasz komplet informacji i odpowiedzi na wszystkie kursowe pytania.Wahasz się? zobacz, co cię czeka
Na kursie taternictwa jaskiniowego teoria przeplata się z praktyką. Wykłady w siedzibie klubu prowadzone przez instruktorów jak i starszych kolegów oraz wyjazdy to niezbędne elementy szkolenia. Program szkolenia dostosowujemy do każdej edycji kursu, by informacje były aktualne i przekazane w ciekawy, prosty sposób. Całość opiera się na wytycznych Polskiego Związku Alpinizmu (PZA), w którym nasz klub jest zrzeszony. Wszystko po to, aby odpowiednio przygotować Cię do samodzielnego działania w środowisku jaskiniowym.
Elementy szkolenia
Teoria:
- Ubiór i sprzęt jaskiniowy
- Techniki taternictwa jaskiniowego – nielinowe i linowe techniki pokonywania trudności w jaskiniach
- Historia Taternictwa Jaskiniowego
- Węzły – praktyczna umiejętność doboru, wiązania i zastosowania węzłów
- Poręczowanie - praktyczna umiejętność montażu i demontażu lin w jaskiniach, na skałach i w terenie górskim
- Sporządzanie planów i czytanie dokumentacji jaskiniowej
- Działalność wspinaczkowa
- Rejony krasowe w Polsce i na świecie
- Zjawiska krasowe i powstawanie jaskiń
- Topografia, terenoznastwo
- Taktyka, planowanie i etyka akcji jaskiniowej
- Autoratownictwo
- Wykłady dodatkowe: Picos de Europa (historia i działalność wypraw eksploracyjnych SCW), kanioning, improwizacja linowa, podstawy ratownictwa jaskiniowego
Praktyka:
- Wyjścia na ściankę wspinaczkową – nauka i ćwiczenia technik linowych
- Wyjazdy szkoleniowe w skały i kamieniołomy – praktyczne wykorzystanie umiejętności
- Wyjazd szkoleniowy w jaskinie Jury Krakowsko – Częstochowskiej
- Szkolenie “raki-czekan-detektor” – nauka poruszania się w terenie zimowym, korzystania z lawinowego ABC
- Obóz wspinaczkowy – 6 dni szkolenia wspinaczkowego
- Obóz tatrzański letni
- Obóz tatrzański zimowy
- Egzamin teoretyczny i praktyczny
Podczas kursu nauczysz się umiejętności poruszania się w samej jaskini jak i w terenie górskim. Po ukończeniu kursu i pozytywnym zdaniu egzaminów otrzymasz Kartę Taternika Jaskiniowego, która uprawniać Cię będzie do samodzielnego poruszania się po jaskiniach, organizowania wyjść jaskiniowych, do udziału w zaawansowanych szkoleniach organizowanych przez Polski Związek Alpinizmu (PZA).
Pełny kurs trwa rok. Zaczyna się i kończy w marcu. Pierwszy wyjazd w jaskinie ”Pierwsza Dziura” jest jednocześnie początkiem najbliższego kursu jak i egzaminem poprzedniego kursu. Zatem możesz dowiedzieć się nie tylko jak w rzeczywistości wyglądają jaskinie, ale i co cię czeka podczas kursu i egzaminu, jak wyglądało poprzednie szkolenie oraz jakie przygody spotkały starszych kolegów.
Podczas części szkoleniowej zapoznasz się ze sprzętem każdego taternika. W czasie zajęć na ściance oraz wyjazdów w skały nauczysz się technik poruszania się na odcinkach linowych, wiązania węzłów używanych w taternictwie jak i poręczowania.
Aby przystąpić do drugiego etapu tatrzańskiego należy wykazać się umiejętnościami zdobytymi podczas części pierwszej oraz uczestniczyć w obozie wspinaczkowym.
Część tatrzańska to test dla twoich umiejętności w realnych warunkach ogromnych jaskiń, jak i kolejna dawka cennej wiedzy i umiejętności. Wyjścia taternickie pod okiem instruktora nauczą Cię poruszania się po ogromnych salach i komnatach, ale również w wymagających opanowania ciasnotach. Nauczymy Cię jak bezpiecznie pokonywać trudności i niebezpieczeństwa jakie można spotkać pod ziemią.
Podczas dwóch obozów musisz przejść co najmniej 8 jaskiń z czego przynajmniej 3 w warunkach zimowych. Podczas tych wyjść nauczysz się również poruszania w terenie górskim nie tylko przy ładnej pogodzie i nie tylko w dzień.
Dla wielu grotołazów jaskinie stały się życiową pasją. Realizują swe marzenia w wielu pięknych i trudnych jaskiniach stawiając Polaków w czołówce światowej speleologii. Zapraszam zatem do wzięcia udziału w kursie, który zmieni Twoje postrzeganie na góry i rozpocznie Twoją przygodę z jaskiniami.
kurs@scw.wroc.pl