Kurs informacje

kurs taternictwa jaskiniowego - baner


Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania:

 1. Kto organizuje kurs taternictwa jaskiniowego?
  Kursy prowadzą kluby zrzeszone w Polskim Związku Alpinizmu. Speleoclub Wrocław jest zrzeszony w PZA i zajmuje się m.in. organizacją kursów taternictwa jaskiniowego od początku lat 90’. Ponadto w środowisku grotołazów jesteśmy znani m. in. z organizacji wypraw eksploracyjnych w hiszpańskie góry Picos de Europa.
 2. Co muszę umieć przed kursem?
  W kursie może wziąć udział praktycznie każdy. Co to znaczy? Musisz być w miarę sprawny fizycznie, aby iść w góry i wejść do jaskini. Bez żadnych wygórowanych oczekiwań. Musisz umieć działać w grupie i współpracować z innymi. Jaskinie to zajęcie dla zespołów. Na kursie uczymy wszystkiego od totalnych podstaw (także wspinaczki). Więc nie wymagamy doświadczenia.
 3. Czy da się pogodzić kurs z pracą zawodową?
  Trafiają do nas bardzo różni ludzie, z różnych środowisk i w różnym wieku. Jednak miniony kurs, jak i poprzednie, to w większości osoby pracujące, więc da się to pogodzić. Zajęcia praktyczne odbywają się głównie w weekendy. Z kolei wykłady prowadzone będą od 18:30 w okolicy pl. Grunwaldzkiego.
 4. Jakie są etapy kursu i jaka jest ich cena?
  Kurs składa się z 2 etapów:
  – Etap I – tzw. – część szkoleniowa –
  – Etap II –- tzw. część tatrzańska –
  Cena kursu – którą podamy wkrótce – zawiera wynagrodzenie dla instruktorów na wszystkie wyjazdy jaskiniowe, skałkowe, zimowe i wspinaczkowe oraz egzaminy.
  Nie obejmuje noclegów, dojazdu i wyżywienia. Przygotuj się na wiele wyjazdów, przygód i mocnych, górskich wrażeń.
 5. Jaki sprzęt muszę mieć, żeby uczestniczyć w kursie?
  Podstawowym sprzętem, który powinien mieć każdy kursant jest:
  – Atestowana uprząż jaskiniowa
  – Łącznik typu delta lub demirond, stalowy bądź aluminiowy
  – Kalosze
  – Ubiór zewnętrzny- najlepiej kombinezon jaskiniowy, jednak na początek wystarczy kombinezon roboczy ze sklepu BHP, second handu lub po prostu stare ciuchy
  – Latarka czołowa
  – Kask alpinistyczny – klub posiada kilkanaście kasków dostępnych dla kursantów do wypożyczenia
  Cały pozostały sprzęt potrzebny do zajęć zapewnia klub.
 6. Jakich formalności muszę dokonać, aby wziąć udział w kursie?
  – Zapisać się poprzez wypełnienie formularza zapisów (dostępny zawsze przed rozpoczęciem kursu) lub zgłoszenie e-mailowe
  – Zapłacić przynajmniej I ratę –
  – Wykupić ubezpieczenie obejmujące sporty ekstremalne
  – Zrobić sportowe badania lekarskie (i uzyskać książeczkę zdrowia sportowca)
 7. Czy muszę zapisywać się na cały kurs?
  Jeśli nie znasz swoich możliwości lub nie znasz jeszcze jaskiń proponujemy Ci dwie możliwości.
  Po pierwsze zapraszamy do udziału w pierwszym wyjeździe “„Pierwsza Dziura”” (marzec), podczas którego można wejść do jaskiń poziomych i poznać świat grotołazów. W ten sposób możesz zobaczyć czy zwiedzanie świata od spodu jest dla Ciebie.
  Po drugie możesz wziąć udział tylko w pierwszym etapie szkoleniowym, który nie zobowiązuje do realizacji drugiej części tatrzańskiej. Jeśli interesuje Cię poznanie technik linowych i wspinaczkowych bez wymagających wyjazdów w Tatry, to udział w części szkoleniowej jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
  Uwaga! Do uzyskania Karty Taternika konieczne jest ukończenie dwóch etapów. 
 8. Co zrobić, jeśli nie mogę pojawić się na pierwszym spotkaniu organizacyjno-informacyjnym?
  Skontaktuj się z kierownikiem kursu poprzez email: kurs@scw.wroc.pl. Indywidualnie uzyskasz komplet informacji i odpowiedzi na wszystkie kursowe pytania.

  Wahasz się? zobacz, co cię czeka

Na kursie taternictwa jaskiniowego teoria przeplata się z praktyką. Wykłady w siedzibie klubu prowadzone przez instruktorów jak i starszych kolegów oraz wyjazdy to niezbędne elementy szkolenia. Program szkolenia dostosowujemy do każdej edycji kursu, by informacje były aktualne i przekazane w ciekawy, prosty sposób. Całość opiera się na wytycznych Polskiego Związku Alpinizmu (PZA), w którym nasz klub jest zrzeszony. Wszystko po to, aby odpowiednio przygotować Cię do samodzielnego działania w środowisku jaskiniowym.

Elementy szkolenia

Teoria:

 1. Ubiór i sprzęt jaskiniowy
 2. Techniki taternictwa jaskiniowego – nielinowe i linowe techniki pokonywania trudności w jaskiniach
 3. Historia Taternictwa Jaskiniowego
 4. Węzły – – praktyczna umiejętność doboru, wiązania i zastosowania węzłów
 5. Poręczowanie -– praktyczna umiejętność montażu i demontażu lin w jaskiniach, na skałach i w terenie górskim
 6. Sporządzanie planów i czytanie dokumentacji jaskiniowej
 7. Działalność wspinaczkowa
 8. Rejony krasowe w Polsce i na świecie
 9. Zjawiska krasowe i powstawanie jaskiń
 10. Topografia, terenoznastwo
 11. Taktyka, planowanie i etyka akcji jaskiniowej
 12. Autoratownictwo
 13. Wykłady dodatkowe: Picos de Europa (historia i działalność wypraw eksploracyjnych SCW), kanioning, improwizacja linowa, podstawy ratownictwa jaskiniowego

Praktyka:

 1. Wyjścia na ściankę wspinaczkową – nauka i ćwiczenia technik linowych
  5
 2. Wyjazdy szkoleniowe w skały i kamieniołomy – praktyczne wykorzystanie umiejętności
  1
 3. Wyjazd szkoleniowy w jaskinie Jury Krakowsko – Częstochowskiej
 4. Szkolenie “raki-czekan-detektor” – nauka poruszania się w terenie zimowym, korzystania z lawinowego ABC
  1947927_727889037233439_152474705_n
 5. Obóz wspinaczkowy – 6 dni szkolenia wspinaczkowego
  7
 6. Obóz tatrzański letni
  DSC_0284
 7. Obóz tatrzański zimowy
  946150_10153316359616404_1196041873655601745_n
 8. Egzamin teoretyczny i praktyczny

Podczas kursu nauczysz się umiejętności poruszania się w samej jaskini jak i w terenie górskim. Po ukończeniu kursu i pozytywnym zdaniu egzaminów otrzymasz Kartę Taternika Jaskiniowego, która uprawniać Cię będzie do samodzielnego poruszania się po jaskiniach, organizowania wyjść jaskiniowych, do udziału w zaawansowanych szkoleniach organizowanych przez Polski Związek Alpinizmu (PZA).

3
Pełny kurs trwa rok. Zaczyna się i kończy w marcu. Pierwszy wyjazd w jaskinie „”Pierwsza Dziura”” jest jednocześnie początkiem najbliższego kursu jak i egzaminem poprzedniego kursu. Zatem możesz dowiedzieć się nie tylko jak w rzeczywistości wyglądają jaskinie, ale i co cię czeka podczas kursu i egzaminu, jak wyglądało poprzednie szkolenie oraz jakie przygody spotkały „starszych” kolegów.

Podczas części szkoleniowej zapoznasz się ze sprzętem każdego taternika. W czasie zajęć na ściance oraz wyjazdów w skały nauczysz się technik poruszania się na odcinkach linowych, wiązania węzłów używanych w taternictwie jak i poręczowania.

8

Aby przystąpić do drugiego etapu tatrzańskiego należy wykazać się umiejętnościami zdobytymi podczas części pierwszej oraz uczestniczyć w obozie wspinaczkowym.
Część tatrzańska to test dla twoich umiejętności w realnych warunkach ogromnych jaskiń, jak i kolejna dawka cennej wiedzy i umiejętności. Wyjścia taternickie pod okiem instruktora nauczą Cię poruszania się po ogromnych salach i komnatach, ale również w wymagających opanowania ciasnotach. Nauczymy Cię jak bezpiecznie pokonywać trudności i niebezpieczeństwa jakie można spotkać pod ziemią.

9

Podczas dwóch obozów musisz przejść co najmniej 8 jaskiń z czego przynajmniej 3 w warunkach zimowych. Podczas tych wyjść nauczysz się również poruszania w terenie górskim nie tylko przy ładnej pogodzie i nie tylko w dzień.

4

Dla wielu grotołazów jaskinie stały się życiową pasją. Realizują swe marzenia w wielu pięknych i trudnych jaskiniach stawiając Polaków w czołówce światowej speleologii. Zapraszam zatem do wzięcia udziału w kursie, który zmieni Twoje postrzeganie na góry i rozpocznie Twoją przygodę z jaskiniami.

kurs@scw.wroc.pl