SCW na Tropicielu – zapowiedź

W nocy z 22 na 23 lipca będziecie nas mogli spotkać na trasie przygodowego rajdu na orientację Tropiciel. Przygotujemy dla uczestników kilka niebanalnych zadań. Do zobaczenia na trasie!
Codziennie będziemy wrzucać także informacje, które mogą przydać się na punkcie. Czytajcie uważnie.

[17.07.2017]
Przecieki przeciekami, a przecież wiadomo, że w jaskiniach są NACIEKI. Stalaktyty, stalagmity i stalagnaty zna każdy, bo o nich uczymy się już w podstawówkach. Ale to oczywiście nie są wszystkie formy naciekowe.

Podobne to stalaktytów, także zwisające ze stropu (czyli sufitu), ale cienkie rurki – puste w środku – to makarony. Nazwa bardzo adekwatna. A te formy robią naprawdę niesamowite wrażenie, szczególnie, gdy występują w ilościach hurtowych. Strop zamienia się wtedy w najeżoną szczotkę. Na spągu, który jest podłogą jaskini oprócz stalagmitów znajdziemy też perły jaskiniowe – lśniące kamyki, które wydają się połyskiwać od kapiącej na nie wody. Jak na prawdziwą perłę przystało, także i te jaskiniowe mają coś w środku. Kamyczek lub ziarnko piasku, a dookoła mnóstwo kalcytu.

[18.07.2017]
Za tydzień po raz 26. wyruszamy na południe, by eksplorować region w Górach Kantabryjskich, leżących na północy Hiszpanii. To Picos de Europa, miejsce, w którym jest najwięcej “tysięcznych” jaskiń w Europie. Najgłębsza jaskinia tamtego regionu, którą wyeksplorowaliśmy (tzn. odkryliśmy) to PE001. Co roku wyruszamy na 3-4 tygodniową wyprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *