Wyprawa 2019
Najważniejszym celem tegorocznej wyprawy jest kontynuacja zeszłorocznych odkryć w Sistema del Canalón de los Desvíos (B-12, B-42, B-39, F-44, D-9, F-18, F-17, F-15) o głębokości -736m, długości 6.610 m i rozciągłości poziomej 706 m.
Rok temu udało się znaleźć obejście końcowego syfonu położonego w najniższym punkcie systemu. Dalej system kontynuuje się obszernymi partiami. Tym razem interesuje nas nie tyle zwiększenie głębokości, co rozciągłości. Działalność będziemy prowadzili z jednego z najniżej położonych otworów systemu – F-17 w oparciu o biwak. Zostanie on założony już za syfonem, położonym na głębokości ok. 540 m w stosunku do otworu F-17.
Droga do biwaku wiąże się z pokonaniem 700 m długości “Rzeki”. W tym celu wyprawa została wyposażona w 11 nowych pontonów
Historia
Od ponad 25 lat działamy w rejonie Picos de Europa w górach Kantabryjskich w północnej Hiszpanii.
Picos de Europa to najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich, z północy zamykających Półwysep Iberyjski. Fakt, że góry te położone są pomiędzy główną granią Gór Kantabryjskich a brzegiem oceanu, powoduje, że w Picos ma się do czynienia ze znacznymi deniwelacjami terenu. Picos de Europa łącznie zajmuje powierzchnię około 700km². Administracyjnie podlegają trzem prowincjom: Asturii, Kantabrii oraz Leon. O atrakcyjności tych gór świadczy fakt, że już w 1918 roku został utworzony w znacznej części masywu zachodniego Park Narodowy. Aktualnie obszar parku został powiększony i obejmuje wszystkie trzy masywy: zachodni (El Cornion), centralny (Los Urrieles) i wschodni (La Andara).
Potężne masywy wapiennych skał wynurzające się z Oceanu Atlantyckiego od lat przyciągały uwagę turystów, wspinaczy, speleologów i naukowców z różnych dziedzin. Przyciągnęły również uwagę polskich speleologów, którym w 1978 roku został przydzielony do eksploracji rozległy rejon w asturyjskiej części masywu zachodniego Picos de Europa. Od roku 1991 regularną działalność w tym rejonie prowadzą wyprawy organizowane przez Speleoclub Wrocław.
Przez wszystkie lata działalności Speleoclubu Wrocław w Picos de Europa w wyprawach wzięło udział ponad 200 osób. Głównie byli to członkowie Speleoclubu Wrocław, ale również speleolodzy z innych polskich klubów oraz z hiszpańskiego klubu Sección de Exploraciones Subterráneas de Centro Excursionista de Valencia.
Rok w rok, od ponad dwudziestu pięciu lat, poświęcamy miesiąc swego życia, by jeszcze raz doznać niesamowitego uczucia znanego tylko odkrywcom. Przywileju stąpania po miejscach nietkniętych ludzką stopą. Dziesiątki kilometrów odkrytych korytarzy, studni, kominów, sal. Tysiące godzin spędzonych we wnętrzu ziemi – to nasz wkład w poznanie „podszewki” Parku Narodowego Picos de Europa.
JAK MOGĘ POMÓC?
Chcesz wesprzeć wyprawę Speleoclubu Wrocław? Zapraszamy do współpracy w zakresie:
- sponsorowania wyprawy – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą sponsorską
- organizacji i logistyki wyprawy
- przeglądów sprzętu
Możesz także przekazać darowiznę na rzecz naszej wyprawy. Jeżeli chcesz mieć swój wkład w nasze osiągnięcia, zapraszamy do przekazania dowolnej kwoty na konto naszego klubu z dopiskiem “Wyprawa Picos de Europa”.
Konto: 09 1940 1076 3104 7267 0000 0000
KTO NAS WSPIERA?
HISTORIA EKSPLORACJI
Historia eksploracji (stan na 2017 rok)
Lista członków wypraw (stan na 2017 rok)
Lista odkrytych jaskiń (stan na 2017 rok)
Stan na wcześniejsze lata znajdziesz tutaj.
Speleo słownik polsko – hiszpański