Szczelina Wojcieszowska – 26.04.2014

Przez wiele lat wejście do Szczeliny Wojcieszowskiej było utrudnione gdyż znajduje się ona na terenie czynnego kamieniołomu. Od niedawna do jaskini można wejść za zgodą Władz Kamieniołomu. W udostępnieniu swój udział miał Speleoklub „Bobry” z Żagania – podziękowania za taki stan rzeczy.

Szczelina Wojcieszowska - plan

Wyjazd do Szczeliny Wojcieszowskiej odbył się 2014-04-26. Po wielu zmianach, ostateczny skład który wszedł do jaskini to: Ida i Magda z SCW, Łukasz i Michał z SGW.

Po przyjeździe  do Wojcieszowa dopełniliśmy formalności jakich wymaga Kamieniołom i udaliśmy się nad otwór jaskini. Mimo soboty, w kamieniołomie prace trwały, związany z tym hałas był bardzo duży. Po wejściu do jaskini odgłosy z kamieniołomu nadal do nas dochodziły. Niedaleko od otworu znajduje się próg który należy wyspinać, styl i technika nieważna, liczy się efekt. Po zyskaniu wysokości i trawersie dochodzimy do zacisku. Niektórym osobom jego pokonanie zajmuje więcej czasu, dla osób drobnej postury przeszkoda mało zauważalna. Za zaciskiem jaskinia zmienia swój charakter. Już nie jest tak wąsko jak dotychczas, na jednej ze ścian przepiękne kaskady. W drodze powrotnej w trakcie wychodzenia studni po linie jest na co popatrzeć. Po pokonaniu Studni z Kaskadami udaliśmy się korytarzem Biwakowym do korytarza Wodnego oraz Korytarza Piaskowego. Na końcu korytarza Piaskowego znajduje się bardzo duże skupisko heliktytów. Oba korytarze są ślepe. Kolejnym celem akcji miał być korytarz Biało-Czerwony. Po pokonaniu wielu odcinków zapieraczką doszliśmy do miejsca gdzie zwątpiłam w swoje umiejętności i nie chciałam dalej „żywcować”. Nastąpił odwrót i wyjście na powierzchnię.

Akcja w Szczelinie Wojcieszowskiej zakończyła się bez ofiar. Wypad międzyklubowy jak najbardziej udany.

Podziękowania za pomoc w organizacji dla:

– Oli z Sekcji Grotołazów Wrocław

– Marcina ze Speleoklubu Bobry Żagań

Tekst: Magdalena Sikora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *