Zajęcia linowe Piaseczno 13-14.05.2017 – kurs 2017

Tegoroczni kursanci taternictwa jaskiniowego zaznajomieni z technikami wchodzenia i zjazdu na linach z przepięciem, wiązania węzłów zaczepienia, zasadami poręczowania i reporęczowania, trenowanych na wcześniejszych zajęciach, w trakcie weekendu 13-14 maja w Piasecznie sprawdzali swoje umiejętności w terenie.

Dzielni i niestrudzeni w bojach intruktorzy PZA – Iza Włosek, Emek i Szuflada bacznie obserwowali kursantów w ich poczynaniach na linach, zarówno tych na skale jak i w jaskiniach – Wielkanocnej i Piaskowej. Jaskinia Wielkanocna była pierwszą jaskiniową pionową, którą odważni kursanci ekspolorwali wraz z instruktorem Emkiem. Dodatkowo Emek czuwał nad pierwszymi krokami w poręczowaniu i reporęczowaniu trawersów.

Sokolim wzrokiem, czy z góry czy dołu, Iza Włosek wraz z Szufladą nadzorowali kursantów wchodzących i zjeżdżających na linach na przyrządach asekuracyjnych i przepinających się pomiędzy punktami, a także poręczujących i reporęczujących odcinki pionowe na skałach.

Najciekawszym punktem zajęć była dla uczestników wyjazdu możliwość zmierzenia się z tyrolką oraz zjazdem kierunkowym. Dla niektórych okazało się to wyzwaniem. Dzięki radom i pomocy instruktorów każdy kursant wrócił cały i zdrowy (choć u niektórych nie obyło się bez siniaków), a przede wszystkim z wiedzą potrzebną mu do doskonalenia dalszych elementów technik linowych.

Tekst: Agnieszka Ścibior
Zdjęcia: Aleksandra Robak, Iza Włosek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *